grammar-389907_1280Gramatyka języka angielskiego nie należy wprawdzie do najbardziej skomplikowanych (z pewnością nie może się pod tym względem równać z naszym językiem ojczystym), jednak może sprawić kłopoty początkującym. Zwłaszcza że angielski jest obecnie w naszym kraju językiem, od którego większość osób zaczyna swoją przygodą z językami obcymi w ogóle. Z myślą o nich warto sformułować kilka porad na ten temat.

Najlepszą metodą na poznanie reguł gry jest zawsze uczestnictwo, i nie inaczej ma się sprawa z gramatyką angielskiego. Niestety, z reguły naszą naukę angielszczyzny zaczynamy dopiero w szkole średniej lub później, a więc za późno i zbyt rzadko, by skorzystać z naturalnej metody przyswajania zasad języka przez sam kontakt z nim w praktyce. Warto zatem poznać strukturę gramatyczną angielskiego – wbrew pozorom, ta wiedza okaże się bardzo użyteczna i ochroni nas np. przed niezrozumieniem na skutek użycia niewłaściwego w danej sytuacji czasu przeszłego. Pod tym względem, niestety, nie unikniemy spędzenia wielu godzin z podręcznikiem.

Nie same tabelki

Nie znaczy to, że nauka musi polegać na nietrakcyjnym zakuwaniu regułek. Warto postarać się, aby teksty przykładowe ilustrujące daną regułę dotyczyły zagadnień ciekawych i angażujących ans emocjonalnie. Z kolei gdy występujemy w roli lektora czy nauczyciela, wyjątkowo skuteczna jest metoda tzw. indukcyjna. Polega ona na tym, że dostarczamy słuchaczom przykładowych zdań, z których mogą oni sami wywnioskować, jaką postać ma dana reguła.

Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie reguł gramatyczne są równie skomplikowane. Pewne zasady są zbieżne z panującymi w języku polskim i łatwo je opanujemy, więcej uwagi musimy poświęcić tym specyficznym dla języków germańskich czy samej angielszczyzny. Przykładem takiej pułapki jest czas zaprzeszły (past perfect) – w języku polskim przestał on występować kilkadziesiąt lat temu, w angielskim jest używany rzadziej niż np. niemieckim, ale musimy umieć ocenić, kiedy powinien wystąpić, jeśli chcemy w pełni posługiwać się angielskim w każdej sytuacji, a nie tylko potoczną odmianą tego języka.

Co nieco o gramatyce
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *