Na chwilę obecną najpopularniejszym oraz najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie jest angielski. Nic dziwnego, bo w miarę łatwo się go nauczyć – nie ma kilkunastu czasów jak francuski ani skomplikowanej deklinacji i ortografii jak polski. Nie da się również ukryć, że otacza nas z każdej strony. Warto się go uczyć z kilku powodów.

 

Będziesz rozumieć teksty ulubionych piosenek

Większość dobrej muzyki powstała w języku angielskim. Chociażby taka klasyka jak The Beatles, Queen czy Abba. A przecież fajnie byłoby wiedzieć, co mają nam do przekazania w swoich tekstach nasi ulubieni twórcy i mieć pewność, że nie wychwalamy czegoś niezgodnego z naszym światopoglądem, zasadami i przekonaniami. Co jeśli zachwycamy się jakąś piosenką, podczas gdy ona np. jest bardzo obraźliwa i niekulturalna? To, co lubimy, świadczy o nas samych, a dzięki znajomości angielskiego możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. To samo tyczy się również napisów na koszulkach. Lepiej nie przychodzić do pracy w bluzce I hate my boss.

 

Możesz czytać i oglądać w wersji oryginalnej

Tłumaczenie, nie ważne jak dobre, zawsze wyrywa trochę duszy z danego dzieła. Nie ma nic lepszego niż zapoznanie się z ulubionymi książkami i filmami w wersji oryginalnej. Dzięki temu możemy wychwycić absolutnie wszystkie smaczki, które autor starał się wpleść w swoje dzieło. Poza tym, nie wszystko da się przetłumaczyć. Niektóre zwroty mają po prostu specyficzny wydźwięk i brakuje im polskiego odpowiednika. W drugą stronę to działa tak samo.

 

Zawsze się dogadasz

Znając j.angielski, dogadasz się prawie z każdym i wszędzie. Wynika to z jego powszechności. Nie trzeba wcale wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, aby móc używać tego języka. Jadąc do Francji, Hiszpanii czy nawet Egiptu, zawsze znajdzie się ktoś, kto również będzie go znał i nam pomoże czy też po prostu miło spędzi z nami czas. Ponadto wszelcy pracownicy obsługi, recepcjoniści, kelnerzy czy osoby z centrum pomocy często mają obowiązek znać j. angielski, aby w ogóle móc ubiegać się o zajmowane aktualnie stanowisko.