Aby dobrze mówić w j.angielskim (i każdym innym) niezbędna jest znajomość słówek. Na dodatek, im szerszy zakres posiadanego słownictwa, tym lepiej dla nas. Taka wiedza może nam pomóc np. w pracy, podczas wyjazdu za granicę czy przy zdobywaniu lepszych stopni w szkole. Niestety sama nauka nie przychodzi już tak łatwo. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów na szybkie zapamiętywanie nowych wyrazów. Ba, możemy się przy tym świetnie bawić!

Fiszki

Są praktyczne, skuteczne i poręczne. Można je wszędzie zabierać ze sobą i uczyć się np. w czasie podróży. Są to dwustronne karteczki: na jednej stronie znajduje się słowo lub wyrażenie w języku angielskim, a po drugiej stronie jego znaczenie po polsku. Te dla dzieci są często wzbogacone o kolorowe obrazki wspomagające zapamiętywanie. Fiszki można kupić gotowe lub zrobić je samemu (np. przy użyciu karteczek biurowych, nadają się idealnie!).

Czytaj i oglądaj

Aby utrwalić sobie nowo poznane wyrazy, nie ma lepszego i przyjemniejszego sposobu niż oglądanie filmów i czytanie książek w j. angielskim. Aby się przypadkiem nie zniechęcić, warto dobrać lekturę dopasowaną do naszej aktualnej wiedzy. Początkowo można czytać nawet książki dla dzieci, a z czasem różnego rodzaju artykuły, gazety czy po prostu obcojęzyczne książki. Filmy na początku można oglądać z polskimi napisami, aby się osłuchać, następnie warto przerzucić się takowe w j. angielskim, a na końcu całkowicie z nich zrezygnować.

Rozmawiaj

Warto też od razu uczyć się wykorzystywania słówek w praktyce. Wtedy już na pewno ich nie zapomnisz! W tym celu można poprosić kogoś znajomego lub z rodziny aby porozmawiał z nami po angielsku chociaż kilka minut dziennie. Jeżeli jednak jesteśmy już na poziomie zaawansowanych i potrzebujemy doświadczonego rozmówcy, warto prowadzić konwersację np. za pomocą Skype z rodowitym Brytyjczykiem czy Amerykaninem bądź po prostu z nauczycielem.

Systematyczność i cierpliwość

Nikt jednak nie uczy się 200 słówek na raz. Dużo lepsze efekty osiągnie się poprzez zapamiętywanie 10 nowych wyrazów dziennie, aniżeli 50 na raz. W drugim przypadku zapamiętamy je tylko na chwilę i po kilku dniach wylecą nam z głowy. Na pierwsze efekty trzeba też czasami poczekać. Nasz mózg lubi stałe pory nauki i systematyczne powtarzanie wiedzy. Dzięki regularnej nauce, nasza pamięć powinna się z czasem poprawić, a wtedy będziemy wstanie uczyć się jeszcze więcej i szybciej.

Powodzenia!

Jak szybko zapamiętać nowe słówka?
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *